Rychlé odkazy

 

Ohlédnutí

Jazyková učebna

Poznávací zájezd do Velké Británie

20. dubna večer se 38 studentů gymnázia pohodlně usadilo v autobuse a všichni se vydali na dlouhou cestu napříč Evropou, aby prozkoumali krásy severní Anglie a v této ostrovní zemi vyzkoušeli i své jazykové schopnosti.
Než ovšem dorazili do Británie, čekala je jednodenní zastávka v holandském Amsterodamu. Toto krásné a liberální město mohli obdivovat nejen při procházce v jeho uličkách, ale i z vodní hladiny při okružní plavbě po několika z mnoha amsterodamských kanálů. Určitě si budou pamatovat plovoucí květinový trh, Red Light District, náměstí Dam a hlavně všudypřítomná kola a cyklisty.
Druhou noc strávili v pohodlných kajutách na trajektu a v neděli vystoupili odpočatí v anglickém Newcastlu. Oproti slunečnému Amsterodamu je čekalo mnohem „angličtější“ počasí, ale to je neodradilo od návštěvy městečka Durham s jeho starobylou katedrálou. Další zastávkou byla vesnička Heddon, kde stával slavný Hadriánův val, ale bohužel v této lokalitě už z něho po dlouhých staletích vlastně nic nezbylo. Navečer nastal dlouho očekávaný okamžik a studenti se setkali se svými hostitelskými rodinami v Yorku.
Čtvrtý den se přesunuli na severozápad Anglie do národního parku Jezerní oblast. Tato romantická krajina, zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO, se pyšní mnoha jezery, vlnícími se kopci či zelenými pastvinami oddělenými kilometry kamenných zídek. Ovce, které se všude pasou, určitě sloužily jako inspirace tvůrcům slavné ovečky Shaun. Studenti měli možnost vidět dvě z šedesáti místních jezer: Derwenwater a největší Windermere (to si užili z paluby výletního parníku). Společná fotografie vznikla u megalitického kamenného kruhu Castlerigg Stone Circle.
Pátý den byl na programu York, metropole hrabství Yorkshire. Tady studenti prozkoumali jednu z největších gotických katedrál v Evropě a sídlo yorkského arcibiskupa – York Minster. Neopakovatelnou atmosféru měla i ulička The Shambles, kde dnes místo původních středověkých mastných krámů sídlí čajovny, kavárny či obchůdky se suvenýry, včetně čarodějnických. V Yorvik centru se žáci zblízka seznámili s životem Vikingů v této oblasti. Odpoledne mohli obdivovat další památku na seznamu UNESCO – klášter Fountain Abbey založený ve 12. století cisterciáckými mnichy. Dnes jsou to sice jen ruiny, ale stále působí velice impozantně. Klášter je součástí královského parku Studley, kde se nachází krásná vodní zahrada. Vody si všichni užili až dost, téměř po celou dobu prohlídky bohužel pršelo, ale i to je Anglie.
Poslední den na severu Anglie se studenti kochali krásnými křídovými útesy ve Flamborough Head, prošli se uličkami přímořského městečka Whitby a vyfotili se na starobylém nádraží v Gothlandu, které využili filmaři jako nádraží Hogsmeade (Prasinky) ve filmovém zpracování příběhu o Harrym Potterovi. Při průjezdu národního parku North York Moors jsme jen litovali, že není pozdní léto, abychom mohli vidět fialově kvetoucí vřesoviště.
Než se studenti vydali na cestu do České republiky, strávili odpoledne prohlídkou Londýna. Času nebylo mnoho, ale díky projížďce na Londýnském oku, krátké procházce a plavbě lodí po Temži mohli vidět alespoň ta nejznámější místa. Dokonce zbyl i čas na muzeum voskových figurín Madame Tussauds, nebo Natural History Museum. Jako praví Londýňané po městě cestovali metrem neboli Rourou (the Tube).
Zážitků bylo určitě hodně a snad studentům poslouží jako inspirace pro vlastní cestování.
Mgr. Hana Nová
Mgr. Helena Samcová

Několik postřehů studentů:
“Líbil se nám Amsterdam a Londýn. Hlavně projížďka London Eye byla super, ale i ostatní památky byly dobré. V rodině se nám líbilo a rádi bychom se do Anglie podívali znova.”

“ Bylo to dobré, líbilo se nám to, nejlepší byla cesta lodí, Londýnské Oko…. Byl to hezký výlet!”

“Návštěva moc hezkých míst a památek. Rodiny i ubytování byly v pořádku.”

“Skvělé prostředí a velmi dobrý přístup hostitelských rodin.”

“Noc v kajutách byla úžasná. Rodina byla moc fajn.”

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Projekty

Ocenění a certifikáty


Mapa

Dopravní spojení:
GPS:
N49°3'12.489" E13°46'20.394" 49.05346907668607 13.772331748867941

Odběr příspěvků

Archiv